Príznaky cukrovky 1. a 2. typu – Zistite či máte cukrovku

V skutočnosti žije na Slovensku okolo 400 000 diabetikov. Je preto dôležité poznať príznaky cukrovky pre rôzne vekové kategórie. Medzi prejavy cukrovky...

Prejavy cukrovky sú rôzne a možno sa týkajú aj Vás. Čítajte preto pozorne.

Cukrovka nie je tak nezvyčajná choroba ako si môže veľa ľudí myslieť. V skutočnosti žije na Slovensku okolo 400 000 diabetikov. Aj keď cukrovka 2. typu patrí medzi najrozšírenejší typ cukrovky a postihuje predovšetkým starších ľudí s nadváhou, prejavy cukrovky môžu v rôznych formách postihnúť taktiež mladších ľudí. Je preto dôležité poznať príznaky cukrovky pre rôzne vekové kategórie.

Ako sa Prejavuje Cukrovka?

Príznaky cukrovky sa rôznia podľa veku a môžme si ich teda rozdeliť do 4 kategórií:

 1. Príznaky cukrovky dojčiat

 2. Príznaky cukrovky detí

 3. Príznaky cukrovky dospelých (mladší ročník)

 4. Príznaky cukrovky dospelých (starší ročník)

 

Poďme si ich rozpísať viac. Nižšie nájdete prejavy cukrovky pre každú z týchto kategórií.

Príznaky Cukrovky Dojčiat

cukrovka u dojcat

Sledovanie príznakov cukrovky v tak malom veku nemusí byť jednoduché. Dávajte si pozor na známky tak ako vysokej hladiny cukru v krvi tak aj nízkej hladiny.

Nízka hladina cukru v krvi sa môže prejaviť trasením, mrzutosťou alebo svetlými či zmodralými perami. Vysoká hladina cukru v krvi sa môže prejavovať zase dehydratáciou alebo častým močením. Tiež môže byť príznakom diabetu zápach moču.

Medzi ďalšie prejavy cukrovky u detí patria ospalosť, extrémny hlad alebo vredy ktoré sa pomaly hoja.

 

Príznaky Cukrovky Detí

cukrovka u deti

Tak ako u dojčat tak aj u detí sa môže cukrovka prejaviť extrémnym smädom a častým močením. Niektoré zdroje uvádzajú, že nevysvetliteľný úbytok hmotnosti patrí medzi hlavné príznaky diabetu u detí.

Medzi ďalšie prejavy patria:

 • Náladovosť
 • Podráždenosť
 • Únava
 • Netypické správanie
 • Problémy so zrakom, najmä rozmazané videnie
 • Chronická kvasinková infekcia, a to najmä u dievčat
 • Mravenčenie v rukách a nohách

 

Príznaky Cukrovky Dospelých (mladší ročník)

cukrovka v rannej dospelosti

U mladých dospelých ľudí sa najčastejšie môže vyskytnúť juvenilný diabetes alebo cukrovka 1. typu. Symptómy oboch sú však veľmi podobné.

Medzi najčastejšie príznaky týchto typov diabetu patria:

Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti – Je potrebné byť obzvlášť na pozore ak stratíte odrazu väčší úbytok hmotnosti. V prípade, že sa stravujete tak ako obvykle a nezačali ste vykonávať ani žiadnu športovú aktivitu a aj tak stratíte náhle hmotnosť, je dobré ak navštívite pre istotu vášho lekára.

Smäd a močenie – Tak ako u dojčat a detí tak aj u dospelých patria tieto príznaky medzi hlavné pri výskyte cukrovky. Ak sa vám zdá, že iba pijete a nemôžete zahnať smäd tak je dosť možné, že práve cukrovka je hlavným vinníkom.

Brnenie končatín – Rovnako ako u detí, tak aj u doselých sa môže pri vzniku cukrovky objaviť brnenie rúk a nôh.

 

Ak máte tieto príznaky ale nebola vám diagnostikovaná cukrovka, tak aká je teda príčina týchto príznakov?

Existujú ďalšie poruchy organizmu, ktoré napodobňujú príznaky cukrovky. Medzi hlavné príčiny patria napr. ochorenia pečene, morbídna obezita a lieky na zníženie cholesterolu a krvného tlaku.

Príznaky Cukrovky Dospelých (starší ročník) – Cukrovka 2. Typu

 

cukrovka v dospelosti

U starších dospelých ľudí sa vyskytuje prevažne cukrovka druhého typu tzv. diabetes mellitus. Medzi časté príznaky cukrovky druhého typu patria:

Smäd a časté močenie – Nadbytok cukru v krvi spôsobuje, že sa veľké množstvo glukózy vylúči do moču v dôsledku čoho pacient pociťuje smäd. Bez dostatočného množstva inzulínu, ktorý má za úlohu presunúť cukor do buniek , budú vaše svaly a orgány trpieť nedostatkom energie čo zase spôsobí veľký hlad.

Únava – Ak vo vašich bunkách chýba cukor, môže sa cítiť unavený a podráždený.

Rozmazané videnie – Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, môže sa stať, že sa tekutina zo šošoviek začne postupne strácať. To môže ovplyvniť vašu schopnosť sústrediť sa.

Spomalené hojenie rany alebo časté infekcie – Diabetes 2. typu ovplyvňuje vašu schopnosť liečiť a odolávať infekciám.

Tmavé škvrny na pokožke – Niektorým ľuďom sa v dôsledku diabetu mellitus môžu na koži vyskytnúť tmavé škvrny. Zvyčajne sa môžu objaviť hlavne na miestach ako je podpazušie alebo krk. Tento stav, tzv akantóza, môže byť známkou inzulínovej rezistencie.

 

(POZNÁMKA: Cukrovku 2. typu a všetky príznaky tohto ochorenia sa dajú hravo zvládnuť Holistickým prístupom liečby ).

Príznaky Cukrovky 1. Typu

 

U cukrovky 1. typu sa môžu príznaky vyskytnúť relatívne rýchlo.

Medzi tieto príznaky patria:

 • Zvýšený smäd
 • Časté močenie
 • Nočné pomočenie u detí, u ktorých to nebolo predtým zvykom.
 • Extrémnej hlad
 • Nechcený úbytok na váhe
 • Podráždenosť a iné zmeny nálady
 • Únava a slabosť
 • Rozmazané videnie
 • Vaginálna kvasinková infekcia u žien

 

Ako sa Cukrovka Diagnostikuje?

Dnes existuje veľa spôsobov, ako lekári diagnostikujú cukrovku, avšak najčastejšie sú využívané tieto metódy:

 • Lekárske vyšetrenie
 • Objavenie hyperglykémie
 • Nové príznaky a symptómy spájané s cukrovkou

Diagnóza je často vytváraná na základe hlavných príznakov. Pacienti často podstupujú lekárske vyšetrenia na cukrovku, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od celkového stavu pacienta a od iných okolností.

Tieto vyšetrenia sa týkajú najmä skúmania hladiny cukru v krvi, trávenia cukrov a produkcie inzulínu. Skúma sa napríklad stav hladiny cukru v krvi dve hodiny po konzumácii 75g glukózy. Niekedy lekárom stačí diagnostikovať ochorenie prostredníctvom formálneho testu na toleranciu glukózy.

Pre dospelých vo veku 40-50 rokov odporúčajú lekári univerzálne vyšetrenia a testy na cukrovku, ktoré môžu odhaliť potenciálne faktory ohrozenia zdravia a nástup ochorenia. Jedná sa o obezitu, dedičnosť a tiež etnicitu.

 

Aké sú Hlavné Rizikové Faktory?

V súvislosti s cukrovkou existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré ak sa skombinujú, môžu pravdepodobnosť nástupu, resp. zhoršenia cukrovky veľmi výrazne zvýšiť. Avšak tá podstatná príčina vzniku cukrovky nám zatiaľ zostáva neznáma. Nižšie nájdete niekoľko hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik a vývoj cukrovky:

 • Obezita – Pravdepodobne najzávažnejším faktorom v rámci vzniku a vývoja cukrovky je nadváha. Väčšina prípadov cukrovky typu 2 je podobná v tom, že BMI index postihnutých osôb je nad normálnou hodnotou 25, čo viedlo vedcov k záveru, že telesná hmotnosť hrá veľmi dôležitú úlohu pri prevencii a ochrane pred nástupom cukrovky a jej príznakov.
 • Obvod pása – Ďalším faktorom, ktorý tiež súvisí s nadváhou, je obvod pása. Mnohé štúdie ukázali, že obvod pása môže byť dobrým indikátorom, či je daná osoba náchylná na vznik cukrovky. Ľudia s tzv. postavou v tvare jablka (t.j. väčšina ich telesnej hmotnosti sa nachádza v oblasti pása a brucha) sú viac náchylní na vznik cukrovky, v porovnaní s ľuďmi, ktorých váha sa sústreďuje v oblasti stehien, bokov a zadku (t.j. postava v tvare hrušky).
 • Sedavý spôsob života – Cvičenie ako také veľmi úzko súvisí s predchádzaním obezity a neprimeraného obvodu pásu. Preto je nedostatok cvičenia a pohybu ďalším faktorom prispievajúcim k vzniku cukrovky.
 • Vek – Hoci sa niektoré druhy cukrovky vyvíjajú už u maloletých osôb, s pribúdajúcim vekom tiež rastie riziko vzniku cukrovky. Priemerným vekom pre diagnózu cukrovky je 40 rokov.
 • Ostatné skryté faktory – Týmito faktormi sú história rodiny, dedičnosť a etnicita. Vedci objavili priamy vplyv dedičnosti na vznik cukrovky, čo znamená, že sa u vás vyskytuje vyššie riziko vzniku cukrovky, pokiaľ niekto z členov vašej rodiny toto ochorenie už má. Čo sa týka etnicity, cukrovka sa najviac vyskytuje u Afro-Američanov, Španielov, Indiánov, Ázijcov a obyvateľov tichomorských ostrovov.

 

Ako je Možné Cukrovke Predísť?

Prvým krokom k prevencii je poznanie hlavných faktorov, ktoré cukrovku spôsobujú. Avšak, toto poznanie je iba polovicou úspechu. O chorobe môžete vedieť veľa, avšak ak svoje znalosti nevyužívate efektívne v praxi tak, aby ste sa skutočne a účinne chránili pred cukrovkou, potom sú vaše znalosti zbytočné. Preto nastal čas premeniť teóriu na prax – robte so sebou niečo.

Dobrou správou je, že cukrovka typu 2 sa dá relatívne dobre zvládať pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia. Výskum na univerzite Newcastle Universitytúdia v anglicku ukázal, že ľudia s cukrovkou 2. typu môžu byť vyliečení nízko kalorickou diétov.

Taktiež ľudia s tzv. pred-cukrovkou (tí, ktorí pociťujú prvé príznaky a majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, avšak zatiaľ im nebola diagnostikovaná choroba) môžu predísť nástupu plnej choroby pomocou vhodnej diéty a pravidelného cvičenia. Odborníci tvrdia, že pri správnom režime je možné, že pacienti budú mať opäť správnu a stálu hladinu cukru v krvi.

Štúdia tiež ukázala, že správne lieky môžu značne oddialiť nástup a vývoj cukrovky. Avšak pravdou zostáva, že najsilnejším faktorom prevencie je vhodná diéta a cvičenie, ktoré dokáže zamedziť vzniku cukrovky druhého typu a taktiež ju liečiť.

Americká asociácia pre cukrovku odporúča denné cvičenie po dobu aspoň 30 minút a u ľudí s nadváhou sa odporúča, aby schudli minimálne päť až desať percent z aktuálnej telesnej váhy.

 

Ako Liečiť Príznaky Cukrovky?

V rámci liečby diabetes mellitus je hlavným cieľom udržať si stálu hladinu cukru v krvi, samozrejme na optimálnych hodnotách. Ak sa vám toto podarí, máte omnoho väčšiu šancu znížiť a oddialiť riziko, a možno až zamedziť vzniku komplikácií v rámci cukrovky.

Najbežnejšími a najúčinnejšími metódami liečenia cukrovky sú:

 • Redukcia telesnej hmotnosti
 • Zdravá výživa a vhodná diéta
 • Pravidelné cvičenie

Ďalšou možnosťou, ktorá je tiež veľmi rozšírená a známa, je užívanie liekov, ktoré podporujú znižovanie hladiny cukru v krvi. Najčastejšie používanými liekmi pre diabetikov sú tabletky, ktoré sú podávané orálne. Ich účinky sú rôzne, od zvyšovania citlivosti telových buniek na inzulín, až po blokovanie vstrebávania glukózy do tráviaceho traktu, prípadne zabránenie prieniku glukózy do krvi a zvýšenie produkcie inzulínu.

Tieto lieky majú však xy vedľajších účinkov a je dosť pravdepodobné, že daň za optimalizovanie hladiny cukru v krvi bude celkom vysoká a to vo forme nevoľnosti, zvracania, žalúdočnej nevoľnosti, hnačky, slabosti, a mnoho ďalších vedľajších efektov ktoré po užití liekov na cukrovku môžu nastať.

Okrem užívania liekov vám lekár môže taktiež predpísať dávky inzulínu. Inzulín nie je možné užívať vo forme tabletky, preto je poskytovaný vo forme injekcie.

Ak vám váš lekár odporučil liečbu prostredníctvom dopĺňania hladiny inzulínu injekčnou formou, tento proces bude pre vás dlhý a náročný. Je potrebné si vytvoriť plán, ktorý zahrňuje meranie hladiny cukru v krvi niekoľkokrát za deň a takisto pichanie inzulínu. Avšak pri správnom pláne, správnej strave a cvičení je cukrovka pohodlne zvládnuteľnou chorobou.

Treba poznamenať, že pokiaľ ste náhle schudli bez nejakého vysvetlenia alebo pociťujete hocijaký z hore uvedených príznakov, tak sa nemusíte hneď strachovať, že máte cukrovku. Je veľa faktorov ktoré ovplyvňujú podobné deje v organizme. Majte však na pamäti, že aj vznik cukrovky môže mať za následok jednu alebo viac z hore uvedených príčin.

Pokiaľ máte nejaké otázky, alebo pripomienky, neváhajte napísať komentár pod článok.

Leave a comment

Send this to a friend