Lieky nie sú cukríky

Sú to dve rovnocenné strany veci. O tom či táto pomoc v podobe lieku zaberie rozhoduje niekoľko faktorov. Jeden zo základných je výber lieku a či sú pacientovi...
Lieky nie sú cukríky

V krátkosti a všeobecnosti o lieku

Všetky liečivá sú potenciálnymi liekmi, potenciálnou pomocou po ktorej siahame v rôznych situáciách. Prečo píšeme potenciálnymi? Ono totiž „pilulky v krabičke“ majú svoje definované určenie. Nesú si charakteristiku ako Vám môžu pomôcť, rovnako však aj ublížiť.

Sú to dve rovnocenné strany veci. O tom či táto pomoc v podobe lieku zaberie rozhoduje niekoľko faktorov. Jeden zo základných je výber lieku a či sú pacientovi podané správnym spôsobom. Nehovoríme teraz o ľuďoch, ktorí sú chronickými pacientmi nadstavenými na farmakologickú liečbu lekárom dlhodobo.

Hovoríme o tom ako sa stalo užívanie liekov tak dostupným a lákavým, že sme si prestali dávať pozor na to čo do svojho tela dávame. Vyhľadáme rýchlu pomoc v momente kedy sa cítime nekomfortne.

Kedy siahate po liečivách?

Kedy ako často siahate po liekoch vy? Je to vo výnimočných situáciách, je to pár krát do roka alebo denne?

 

„Ako ľudia sme boli obdarení skvelými signalizačnými systémami.“

Telo hlási, telo vám povie, že niečo nieje v poriadku. Počúvate ho alebo ho utlmíte prístupným analgetikom? Chcete mať pokoj a pohodlne ďalej pokračovať vo svojom programe. Čo sa teda stane keď telo vypneme utišujúcim liekom?

Vaša kontrolka zhasne. Je to ako keby vám auto hlásalo nedostatok benzínu, nízky stav tlaku v pneumatikách a vy tú kontrolku jednoducho vypnete aby vás neobťažoval zvuk hlásenia. A idete ďalej. Proces v tele však beží naďalej. Nestopli ste ho stopli ste len signalizáciu.

Rovnako je to s teplotou. Dostanete teplotu, vyrušuje vás to. Dáte si lieky na utíšenie.

Pritom vyskočenie teploty je prvotným signálom, že telo začalo robiť opatrenia a s niečím bojuje. Upratuje. Vypnete prirodzenú obranu. Tá tabletka nevyrieši prečo teplota vznikla. Nevylieči proces, ktorý sa spustil. Potlačíte to a ono to vybuchne časom niekde inde a možno aj oveľa horšie.

Siahnúť po pomoci v podobe lieku mimo lekársky predpis, by malo teda zmysel pokiaľ máte definovanú príčinu nežiadúceho stavu. Stavy bolesti sú rozhodne nepríjemné ale stojí zato chvíľku vyčkať aspoň sa zamyslieť nad možnou príčinou a tú najskôr skúsiť odstrániť. Pretože práve lieky proti bolesti sú najväčší záškodníci pre vaše telo.

Ich užívanie má následky:

rr

podobu nežiadúcich účinkov si stačí poriadne prečítať v príbalovom letáku – vždy stojí za pozornosť ak sa im chcete vyhnúť

rr

byť informovaný je základné pravidlo, pokiaľ si vlastné telo vážite a nechcete si viac ublížiť

rr

ľahko vzniká psychická závislosť na užívanie liekov, čím viac liekov beriete tým vyššiu dávku potrebujete

rr

zaťažujú pečeň a riskujete ich pôsobením dopad na žalúdok

rr

kritické bývajú aj nevhodné kombinácie liekov, ročne skončí cca 10 000 pacientov hospitalizovaných v nemocniciach pre nesprávne zvolené kombinácie

Teraz už viete, že lieky by ste mali užívať jedine vtedy, pokiaľ je to nevyhnutné. V opačnom prípade vám hrozia vážne zdravotné ťažkosti, žalúdočné vredy, poškodenie pečene, psychické problémy a v niektorých prípadoch vás dovedú až na nemocničné lôžko.

Toto nie sú prázdne slová, ale fakty a  preto aj vznikol tento článok. Ľudia často neberú veci vážne až pokým to nie je vážne. Buďte preto prosím opatrný a radšej zlepšite vaše stravovacie návyky a začlente do svojho života viac pohybu.

Telo sa vám určite poďakuje, pokiaľ vymeníte nepotrebné lieky za zdravšiu životosprávu.

P.S. Keďže radi vzdelávame ľudí, pripravili sme pre vás knihu dia receptov, v ktorej sa okrem receptov dozviete mnohé pravidlá a tipy, ako žiť život zdravšie a nemusieť už tak často navštevovať lekáreň. Neničte si vaše zdravie zbytočnými liekmi, keď môžete mnohé problémy vyriešiť úplne prirodzenou a zdravou cestou.

Zanechať komentár