Lieky na cukrovku – 5 vecí ktoré by ste mali vedieť

Pre cukrovku typu 2 neexistuje univerzálny liek, avšak nedávna štúdia Americkej asociácie pre cukrovku ukázala, lieky na cukrovku v spojení s...

Pravda je taká že....

Ľudia s cukrovkou trpia príliš vysokou hladinou cukru (glukózy) v krvi, čo je stav spôsobený problémami s produkciou inzulínu a aj keď inzulín a lieky na cukrovku môžu byť efektívne čo sa týka stabilizovania zdravotného stavu človeka, nie sú určené na liečbu príčiny cukrovky 2. Typu.

Lekári sa preto zhodujú, že samotná liečba a prevencia je teda najúčinnejšia v kombinácii s dostatkom pohybu a vhodnou diétou.

Vysoká glykémia môže byť spôsobená tým, že pankreas produkuje príliš málo inzulínu, produkuje ho neskoro alebo si bunky vytvoria rezistenciu voči inzulínu. Je v podstate jedno, aký je dôvod.

Výsledok je vždy rovnaký – nebezpečná nerovnováha v rámci hladiny cukru v krvi, ktorá môže byť pre postihnutú osobu smrteľná a preto je potrebné čo najskôr rozpoznať príznaky cukrovky a čo najviac sa ich snažiť obmedziť.

Najbežnejšou formou cukrovky (diabetes mellitus) je cukrovka typu 2. typu alebo teda diabetes mellitus 2. typu. Často postihuje ľudí okolo 40. až 50. roku života a hlavnými faktormi pre vznik tohto ochorenia sú dedičnosť, nadváha a sedavý spôsob života.

Ochorenie môže viesť k ďalším komplikáciám, vrátane problémov so srdcom, s obličkami, so zrakom, prípadne infarkt.

I keď je v dnešnej dobe ochorenie diabetes mellitus skúmané veľmi do hĺbky mnohými tímami odborníkov, vedci stále nenašli plne účinný liek na toto ochorenie. Preto je pre pacienta najlepšou šancou k liečbe cukrovky prevencia a iné dostupné liečebné postupy.

Niektorí pacienti potrebujú pravidelné injekcie inzulínu, aby sa predišlo fatálnym dôsledkom spôsobených nestálou hladinou cukru v krvi.

Život s cukrovkou je pomerne náročný a každý pacient by sa mal vo vlastnom záujme snažiť toto ochorenie liečiť všetkými dostupnými prostriedkami, no hlavne by sa mali pacienti zameriavať čo najviac na pohyb a celkovo zdravší spôsob života.

Našťastie, cukrovku typu 2, najbežnejší druh cukrovky, je v mnohých prípadoch možné efektívne liečiť vylepšením stravovacích návykov a aktívnym pohybom.

Takže, čo sú to vlastne tabletky na liečbu cukrovky? A čo je potrebné o nich vedieť?

Čítajte ďalej:

 

Lieky na cukrovku - Kedy ich potrebujete a kedy ich NEpotrebujete?

Tabletky na liečbu cukrovky sú v prvom rade medicínske prostriedky, ktoré sú určené pre pacientov s cukrovkou. Tieto tabletky vám váš lekár predpíše iba ak trpíte cukrovkou typu 2.

Cukrovka 1. typu  si takmer vždy vyžaduje inzulín, avšak tabletky pre liečbu cukrovky sú vo všeobecnosti zakázané pre cukrovku 3. typu, ktorá sa nazýva aj ako gestačná alebo tehotenská cukrovka a teda postihuje väčšinou ženy počas tehotenstva.

Tabletky predpisuje lekár spolu s vytvorením zdravého stravovacieho plánu a programu fyzickej aktivity (alebo by aspoň mal!).

Pre cukrovku typu 2 neexistuje univerzálny liek, avšak nedávna štúdia Americkej asociácie pre cukrovku ukázala, že lieky na cukrovku v spojení s pravidelnými cvičením a správnou diétou výrazne zvýšia šance pre úspešný boj s cukrovky typu 2.

V žiadnom prípade sa však nespoliehajte iba na lieky, ako som už zdôraznil, tie vo väčšine prípadoch neliečia koreň problému a darmo ich budete brať a dúfať vo vyliečenie cukrovky, pokiaľ pravideľne jete nezdravú stravu a máte nadbytok kalórii.

 

Ako spoznáte, že liečba zaberá?

Keďže neexistuje plne funkčný liek na cukrovku, ktorý by rovnako zaberal na všetkých pacientov, neexistuje ani presný spôsob, ako určiť, či a ako účinné budú vo vašom prípade tabletky na liečbu cukrovky.

Najlepším spôsobom, ako merať účinnosť vašej liečby je samozrejme pravidelná kontrola hladiny cukru vo vašej krvi.

Kontrolu si môžete vykonávať monitorovaním hladiny cukru v krvi (SMBG) alebo rozborom moču. Záleží to od toho, čo vám odporučí váš lekár.

Spôsob SMBG si vyžaduje monitorovanie hladiny cukru niekoľkokrát za deň využitím nasledovného vybavenia:

 

  • Zariadenia na pichanie ihiel
  • Ihly
  • Testovacie pásiky
  • Merač/snímač
  • Dezinfekčné / alkoholové utierky
  • Denník pre zaznamenávanie údajov

 

Niektoré SMBG sety tiež obsahujú voliteľné prvky, ako napríklad malý počítač so softvérom, ktorý vám umožní analyzovať výsledky, ktoré systém následne uloží pre ďalšie potreby.

 

Aké konkrétne druhy liekov na liečbu cukrovky existujú?

 Úrad pre stravovanie a liečivá (FDA) rozdelil tabletky na liečbu cukrovky do šiestich kategórií, ktorými sú (i spolu s ich všeobecnými názvami):

 

  • Sulfonylureas – acetohexamid, chlorpropamid, glimepirid, glipizid, glyburid, tolazamid, tolbutamid
  • Meglitinides - repaglinid
  • Nateglinide
  • Biguanides – kombinácia látok (Glucovance), metformín HCI
  • Thiazoliddinediones – pioglitazón HCI, rosiglitazón maleate
  • Inhibítory alfa-glukózy

 

Ako tieto lieky fungujú?

Každá zo šiestich kategórií tabletiek na liečbu cukrovky má iný účinok. Avšak, ešte pred tým, než sa pustíte do užívania týchto liekov, mali by ste sa o ich užívaní poradiť s lekárom.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niečo bližšie o ich účinkoch.

 

Sulfonylureas

Diagnóza cukrovky typu 2 znamená, že váš pankreas neprodukuje dostatok inzulínu. Funkciou sulfonylureas je stimulácia produkcie inzulínu, aby mohol cukor vstúpiť do buniek a byť tak využitý ako energia pre telo, čo by v konečnom dôsledku malo za výsledok nižšiu hladinu cukru v krvi.

Niektoré potenciálne vedľajšie účinky tohto lieku sú: zápcha, pálenie záhy, príliš nízka hladina cukru v krvi (iba ak je dávka liekov príliš vysoká), nevoľnosť, svrbenie pokožky, bolesť žalúdka a mierny nárast telesnej hmotnosti.

Avšak, nie každý, kto bude užívať sulfonylureas, musí automaticky pocítiť tieto vedľajšie účinky.

 

Biguanides

Tento liek pôsobí nasledovne: znižuje produkciu cukru v pečeni, znižuje absorpciu cukrov v tenkom čreve a zvyšuje účinnosť využitia inzulínu pomocou zvýšenia citlivosti buniek na inzulín.

Jedným z mnohých dôvodov, prečo je hladina cukru v krvi u diabetikov extrémne vysoká je, že bunky týchto pacientov nespolupracujú s inzulínom, ktorý je produkovaný pankreasom.

Preto, i keď je produkcia inzulínu vo vašom tele normálna, problém môže byť v citlivosti vašich buniek na tento hormón, čo následne vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi.

Zlepšením spolupráce vašich buniek s inzulínom je možné výrazne znížiť hladinu cukru v krvi.

Medzi niektoré vedľajšie účinky patrí: hnačka, bolesť žalúdka, kovová chuť v ústach, znížená chuť do jedla, slabosť, únava, dezorientovanosť a nepravidelný tep. Pokiaľ budete pociťovať niektorý z týchto vedľajších účinkov, kontaktujte vášho lekára.

 

Inhibítory alfa-glukozidázy

Alfa-glukozidáza je hlavným tráviacim enzýmom, ktorý pomáha pri rozklade cukrov. Takže keď jete alebo tesne po konzumácii jedla je hladina cukru vo vašej krvi obvykle vysoká, a to najmä vďaka práci tohto enzýmu.

Funkciou inhibítorov alfa-glukozidázy je zastavenie funkcie alfa-glukozidázy, teda znemožnenie, aby ihneď rozkladala škrob na cukry, čím sa umožní oveľa pomalšie trávenie jedla a tým aj nižšia hladina cukru v krvi počas celého dňa.

Potenciálne vedľajšie účinky v tomto prípade sú: bolesť v oblasti brucha, plynatosť, hnačka a svrbenie pokožky. Ľuďom, ktorí majú tráviace problémy sa neodporúča užívanie tohto lieku.

 

Thiazolidinediones

Thiazolidinediones funguje dvomi spôsobmi: zvyšuje citlivosť receptorov inzulínu umiestnených na membránach buniek, a znižuje produkciu glukózy v pečeni.

Výsledkom je lepšia spolupráca buniek s inzulínom, čo umožní, aby cukor vstúpil do buniek v ktorých sa následne využije ako energia. To bude mať za následok nižšiu hladinu cukru v krvi.

Užívanie thiazolidinediones môže vyústiť do nasledovných vedľajších účinkov: žlté sfarbenie pokožky a očí, anémia, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, hnačka, nevoľnosť a zvracanie, nabratie hmotnosti, bolesť žalúdka, edém (opuch nôh, členkov a chodidiel), kašeľ, únava alebo tmavo sfarbený moč.  

 

Meglitinides

Meglitinides sa odporúča konzumovať po jedle. Liek pôsobí rýchlo a je flexibilný, preto je vhodný i pre ľudí, ktorí nedokážu dodržiavať pravidelný režim stravovania.

Funkciou tohto lieku je zvýšenie produkcie inzulínu v pankrease. To pomôže, aby sa glukóza dostala rýchlejšie preč z krvného obehu do buniek, čím sa využije ako zdroj energie pre telo.

Možné vedľajšie účinky meglitinides sú: rôzne bolesti, zápcha, nárast telesnej hmotnosti, hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi ako výsledok príliš vysokej dávky) alebo hnačka.

Pokiaľ pociťujete ktorékoľvek z týchto vedľajších účinkov z užívania meglitinides, kontaktujte vášho lekára.

 

Čo sú to príbalové letáky?

Príbalové letáky alebo informačné listy sú dokumenty, ktoré sú často dodávané spolu s liekmi a s niektorými druhmi tabletiek na liečbu cukrovky. FDA ich často ponúka spolu s liekmi, aby mali pacienti a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti viac informácií o danom liečive.

Takýto príbalový leták obsahuje množstvo užitočných informácií, ako napríklad podrobné informácie o zložení, vrátane účinkov lieku alebo možných vedľajších účinkov. Práve výrobca daného lieku pribaľuje tento príbalový leták a FDA ho schvaľuje.

Webová stránka FDA má dostupné kópie všetkých príbalových letákov mnohých tabletiek na liečbu cukrovky, ktoré je možné stiahnuť si vo formáte PDF.

Teraz už poznáte päť dôležitých faktov o tabletkách na liečbu cukrovky. Avšak nespoliehajte sa iba na lieky pretože ako sami vidíte, existuje nespočet vedľajších účinkov, ktoré môžu častokrát spôsobiť vážne problémy.

TIP:

P.S. Je nesmierne dôležité, aby ste sa naučili liečiť cukrovku alternatívnym spôsobom a prípadne túto prírodnú liečbu kombinovali s liekmi o ktorých viete, že vám naozaj pomáhajú pri liečbe cukrovky a nespôsobujú ešte viac škôd než úžitku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com