Fructus ligustri lucidi a Tradičná čínska medicína

Cukrovka, Fructus ligustri lucidi a Tradičná Čínska Medicína

Fructus ligustri lucidi je čínska bylinka s horkou chuťou, chladivým efektom s priaznivými účinkami na 5 yin orgánov – srdce, pečeň, slezina, pľúca, obličky a často je používaná v tradičnej čínskej medicíne.

V tradičnej čínskej medicíne sa Fructus ligustri lucidi používa už viac ako 1000 rokov na liečbu rôznych ochorení vrátane cukrovky 2. typu.

Keďže je Fructus ligustri lucidi čínska bylinka, dnes vám vysvetlíme, ako cukrovku a Fructus ligustri lucidi vidí tradičná čínska medicína (TCM).

Viac o účinných látkach Fructus ligustri lucidi a o tom, ako sa na Fructus ligustri lucidi pozerá moderná medicína, nájdete tu.

Charakteristika cukrovky podľa TCM

Cukrovka a celkovo zhoršená regulácia glukózy je v čínskej medicíne charakteristická nedostatkom yin, ktorú môžete pre nasledujúci účel chápať ako kategóriu obsahujúcu princípy, na základe ktorých môžeme definovať ochorenia a ich príznaky. Yin je však iba polovicou tohto systému. Druhú časť tvorí yang.

Tradičná čínska medicína definuje cukrovku ako ochorenie so zvýšenou vnútornou vlhkosťou spolu so zvýšenou vnútornou teplotou tela (v TCM označovaný tiež ako teplotný patogén) zhoršujúcou činnosť pľúc, žalúdka a obličiek.

Vlhkosť v spojení s nadbytkom tepla sú v čínskej medicíne častým problémom ľudí s cukrovkou.

yin a yang

Charakteristika vlhkosti a nadbytku tepla je v čínskej medicíne trochu krkolomná, ale na lepšie pochopenie toho, čo sa pod týmito pojmami myslí vám postačí vedieť to, že nadbytok vlhkosti a tepla zaťažujú predovšetkým slezinu a z tohto dôvodu sa môžu prejaviť symptómy v podobe horkej chuti v ústach, obezity, pocitu plnosti, riedkej stolice, žltého povlaku na jazyku a rýchleho pulzu.

Oslabenie sleziny znamená, že dôjde k zhoršenému spracovaniu potravy a tekutín, čoho výsledkom môže byť taktiež zhoršenie funkcie obličiek a následného častého močenia a nadmerného smädu.

Rozdelenie cukrovky podľa TCM

Cukrovka je v TCM rozdelená do troch kategórií na hornú, strednú, spodnú a tomu odpovedajú aj nasledovné symptómy a postupy liečby:

pluca

Horná cukrovka – Pľúca

 • Symptómy: Smäd, hlad a močenie: nadmerný príjem tekutín, ale nie jedla,
  časté močenie a sucho v ústach.
 • Jazyk: Suchý, červený okraj a špička jazyka, tenký a žltý povlak
 • Stratégia liečby: Odstrániť nadmerné teplo z pľúc
zaludok

Stredná cukrovka – Žalúdok

 • Symptómy: Smäd, hlad a močenie: nadmerný príjem tekutín a potravy,
  neustály pocit hladu, tmavý moč, zápcha a strata hmotnosti.
 • Jazyk: žltý povlak
 • Liečebná stratégia: Posilniť yin a odstrániť nadmerné teplo zo žalúdka
oblicky

Spodná cukrovka – Obličky

 • Symptómy: Nadmerný smäd, ale nie veľký hlad, časté močenie, sladký zápach moču, kalný moč, sucho v ústach, boľavá
  a slabá dolná časť chrbta a slabosť v kolenách, úzkosť, nespavosť.
 • Jazyk: červený a suchý
 • Stratégia liečby: posilniť yin a obličky

Podľa čínskej medicíny musia byť yin a yang v rovnováhe a práve cukrovka sa chápe ako ochorenie s nedostatkom yin (chladu), prítomnosťou vnútornej vlhkosti a teplotného patogénu napádajúceho pľúca, žalúdok a obličky.

To znamená, že je v prevahe yang (teplo) a s ním aj vnútorné ochorenia a príznaky súvisiace so zápalovými procesmi.

Posilnite yin pomocou Fructus ligustri lucidi a vráťte telu jeho rovnováhu

Bio aktívne látky vo Fructus ligustri lucidi priaznivo vplývajú proti cukrovke a jej chladivé účinky vám pomôžu znížiť nadmerné vnútorné teplo a vlhkosť, čím posilníte yin a vrátite tak telu jeho stratenú rovnováhu yin a yang.

 

VYSKÚŠAJTE AJ VY SILU TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Potešte seba alebo svojich blízkych a získajte balenie Fructus ligustri lucidi teraz za akciovú cenu iba 19.90 €

Leave a comment