Diabetická ketoacidóza - Prejavy, príčiny, diagnostika a liečba

Zistite, čo je to diabetická ketoacidóza, prečo máte ketóny v moči, nepríjemný acetónový dych. a aké hodnoty ketónov v krvi alebo v moči sú pre človeka prípustné. Dozviete sa tiež o príznakoch a diagnostických a liečebných metódach pri DKA.

Zistil Vám lekár ketóny v krvi alebo v moči?

Dôvodom môže byť vážne ochorenie nazývané diabetická ketoacidóza.

Pravdepodobne je Vám dobre známe, že s cukrovkou súvisia mnohé zdravotné komplikácie a diabetická ketoacidóza nie je výnimkou.

Je to ale naozaj tak vážne ochorenie?

To záleží od toho, či toto ochorenie budete ignorovať alebo podstúpite jednotlivé kroky k úspešnej liečbe.

Ak pociťujete prvé príznaky tohto ochorenia (o ktorých sa už o chvíľu dočítate), mali by ste určite ísť za lekárom, aby ste mohli s liečbou začať čo najskôr.

V tomto článku sa o diabetickej ketoacidóza dozviete všetko, čo potrebujete vedieť a to vrátane liečebných postupov, ktoré sa pri tomto ochorení zvyknú aplikovať.

Čo je Diabetická Ketoacidóza a čo ju Zapríčiňuje?

 

Pri diabetickej ketoacidóze dochádza k zvýšenému množstvu ketónov v krvi a často vyskytuje u detí s cukrovkou 1. typu, ale niekedy tiež u ľudí s cukrovkou 2. typu u ktorých je cukrovka nedostatočne liečená.

Príčinou je nedostatočná tvorba inzulínu a s tým súvisiaca vysoká hladina glukózy v krvi.

Čo to znamená?

 

V prípade, že funkcia inzulínu je v norme, tak sa glukóza dostáva do buniek a neskôr je využitá na energiu svalmi a ostatným tkanivom.

Ak je ale inzulínu nedostatok, telo začne na svoje fungovanie využívať tuky a svalovú hmotu ako zdroj energie a tento proces spaľovania tukov a tkaniva vytvára škodlivé ketóny v krvi, ktoré sa neskôr dostanú do moču.

Ketóny spôsobia v krvi chemickú nerovnováhu a krv sa stáva zrazu nadmerne prekyselená.

V krvnej plazme sa taktiež hromadia glycerol a mastné kyseliny kvôli nadmernej a nekontrolovanej lipolýze a svalový katabolizmus (rozklad svalovej hmoty) spôsobuje zvýšenie množstva alanínu čo vedie k podpore premeny nesacharidových zložiek na glukózu v pečeni.

Medzi hlavné ketokyseliny resp. hydroxykyselinu, ktorých hladina v krvi postupne narastá patria kyselina acetoctová, kyselina beta-hydroxymaslová a acetón, ktorý vznikne pri metabolizme kyseliny acetoctovej, ktoré spôsobujú v organizme stav nazývaný ako metabolická acidóza.

Kyselín, ktoré sa môžu nachádzať v krvi a spôsobiť tak chemickú nerovnováhu je omnoho viac a niekedy nesú názov ako metabolické kyseliny.

Pokiaľ sú tieto kyseliny slabo neutralizované alebo obličky nie sú schopné od týchto kyselín organizmus dostatočne prečistiť, vzniká prekyselenie a pH krvi klesá.

 

Možno sa práve zamýšlate...

Má diabetická ketoacidóza s metabolickou acidózou nejakú spojitosť?

 

V jednoduchosti povedané:

Metabolická acidóza je pomenovaním pre skupinu rôznych ochorení, ktoré spôsobujú určitú otravu krvi rôznymi druhmi kyselín.

Okrem diabetickej ketoacidózy môže teda vzniknúť zvýšené množstvo kyselín v krvi kvôli rôznym príčinám ako napríklad:

Laktátová acidóza – Tento stav je nazývaný taktiež ako hypoxia a vzniká v dôsledku nedostatku kyslíka v tkanive. Pokiaľ majú bunky nedostatok kyslíka, tak vytvárajú kyselinu mliečnu a toto prekyselenie vzniká často v dôsledku namáhavej fyzickej aktivity, ale aj mnohých zdravotných problémov či dokonca užívania niektorých antidiabetík ako je napríklad metformín.
Renálna tubulárna acidóza – Za normálnych okolností čistia obličky organizmus od prebytočných kyselín tým, že ich vylúčia prostredníctvom moču. Pokiaľ je funkcia obličiek narušená, tak čistenie krvi od toxíov a kyselín je nedostatočné, čo môže viesť k celkovému zlyhaniu obličiek.
Hyperchloremická acidóza – Mnohé ochorenia ako napríklad chronická hnačka a zvracanie, ako aj problémy s obličkami môžu viesť k zníženiu bikarbonátu v plazme, ktorý pomáha neutralizovať prekyselenú krv.

Čo sú ketolátky a čo spôsobuje acetónový dych?

Ketolátky alebo ketóny sú kyseliny, ktoré sú produkované v pečeni v prípade, že organizmus nemá dostatok glukózy na energiu a v tomto prípade začne proces spaľovania tukov.

Naskytá sa logická otázka:

Ak sú ketóny nebezpečné a tvoria sa v prípade spaľovania tukov, je chudnutie pre telo škodlivé?

Stav označovaný ako ketóza je cieľom nejedného človeka, ktorý sa snaží schudnúť tuk.

Tak ako pri diabetickej ketoacidóze, tak aj pri ketóze dochádza k zvýšeniu množstva kyselín v krvi.

Rozdiel je však v tom, že ketóza je prirodzený a zdravý stav, ktorý vzniká pri využívaní tukov na energiu a množstvo škodlivých kyselín v krvi nie je ani zďaleka tak vysoké, ako pri diabetickej ketoacidóze.

Pri ketóze je teda hladina ketolátok, inzulínu a glukózy nízka, pričom pri diabetickej ketoacidóza je hladina inzulínu nulová a množstvo ketolátok v krvi je vysoké a tak isto je vysoká aj hladina glukózy v krvi.

 

Odkiaľ sa berie acetónový pach z úst?

Teraz už viete, že jednou z ketolátok je aj kyselina acetoctová a práve táto kyselina vytvára ako vedľajší produkt acetón, ktorý sa dostáva do plazmy a odtiaľ je vylučovaný cez dýchacie cesty.

Ako tento zápach spoznáte?

Zápach acetónu je možné prirovnať k zápachu odlakovaču na nechty a jedná sa o zjavný príznak toho, že máte vysoké množstvo ketónov v krvi.

Diagnostika diabetickej ketoacidózy a hodnoty ketónov v moči a v krvi

Dokonca aj zdravý človek má určité množstvo ketónov v krvi a ako už dobre viete, tak pri spaľovaní tuku sa ich množstvo zvyšuje a taktiež napríklad pri ketogénnej diéte, pri ktorej je mierny nárast hladiny ketónov dokonca zámerom.

A z toho dôvodu...

Zvýšená hladina ketónov nemusí ihneď znamenať problém.

V prípade, že je vaša hladina ketónov zvýšená a máte zároveň cukrovku a ďalšie príznaky, potom zvýšené hodnoty môžu naznačovať vznik diabetickej ketoacidózy.

Berme teda do úvahy, že nasledovné hodnoty ketónov nie sú ovplyvnené inými faktormi, ktoré by mohli ich hodnoty zvýšiť.

Hladinu ketónov je možné skontrolovať pomocou krvného testu alebo pomocou testovacích prúžkov na analýzu moču.

V prípade krvného testu sa interpretujú hodnoty ketónov nasledovne:

Hodnoty ketónov v krvi

Menej ako 0,6 mmol/L Znamená, že je hladina ketónov v norme
0.6 až 1.5 mmol/L Naznačuje mierne zvýšené riziko vzniku diabetickej ketoacidózy
1.6 to 2.9 mmol/L Znamená riziko vzniku DKA je vysoké
3 mmol/L a viac Značí, že pravdepodobne Vám bude diagnostikovaná DKA. V tomto prípade by ste taktiež mali ísť za lekárom

Tento graf slúži len na ukážku obsahu ketónov u zdravých ľudí napríklad pri ketogénnej diéte. Pokiaľ máte cukrovku resp. metabolický syndróm a vysokú glykémiu, tak zdravá hranica ketónov sa „posúva“ k nižším hodnotám.

Pre diabetikov by preto graf obsahu ketónov v krvi vyzeral skôr nasledovne:

Množstvo ketónov je možné odmerať aj z moču pomocou diagnostických prúžkov vďaka ktorým si môžete otestovať hladinu ketónov aj svojpomocne.

Pri teste hladiny ketónov v moči sú hodnoty nasledovné:

 

Hodnoty ketónov v moči

Hodnota menšia ako 0,6mmol/L Znázorňuje normálnu hladinu
Hodnota väčšia ako 0,6mmol/L Znázorňuje mierne zvýšenú hladinu ketónov
0,6 - 3mmol/L Znázorňuje zvýšenú hladinu ketónov napr. pri ketogénnej diéte
< 3 - 5 mmol/L Znázorňuje rozsah hodnôt pri intenzívnom hladovaní
Hodnota väčšia ako 5 mmol/L Znamená zvýšené riziko vzniku DKA
10mmol/L a viac Pravdepodobne znamená že máte DKA a mali by ste ísť čím skôr k lekárovi

Meranie množstva ketónov v moči pomocou diagnostických/testovacích prúžkov:

Príznaky diabetickej ketoacidózy

DKA je primárnou príčinou hyperglykémie a preto môže už samotná vysoká glykémia značiť príznaky diabetickej ketoacidózy.

Predovšetkým pokiaľ je vaša hladina glukózy nad 13mmol/L alebo máte príznaky hyperglykémie, mali by ste si zmerať taktiež hladinu ketónov v krvi alebo v moči, aby ste DKA odhalili čím skôr.

Niektoré príznaky diabetickej ketoacidózy sú rovnaké ako pri cukrovke, pretože tieto ochorenia spolu súvisia.

Medzi časté príznaky DKA patria:

Nevoľnosť a zvracanie – Sodík a draslík sa z organizmu vylučujú vo zvýšenom množstve kvôli nadmernému močeniu, čo môže spôsobiť nevoľnosť.
Bolesti brucha – DKA môže spájaná s nafúknutím žalúdka alebo so zväčšením pečene čo môže spôsobiť bolesti brucha.
Extrémny smäd a Dehydratácia – Z dôvodu hyperglykémie nestíhajú obličky absorbovať prebytočnú glukózu čo vedie k nadmernej strate tekutín a k dehydratácii.
Acetónový zápach z úst – Organizmus sa zbavuje acetónu nachádzajúceho sa v plazme prostredníctvom dychu, čo má za následok Acetónový zápach z úst.
Časté močenie – Vysoká hladina krvného cukru spôsobí, že obličky nestíhajú reabsorbovať také veľké množstvo glukózy a časť je vylúčená prostredníctvom moču. Časté močenie spôsobí následne aj veľký smäd a tým aj väčšiu potrebu viac piť, čo zase povedie k častému močeniu.
Problémy s dýchaním – Narušenie homeostázy organizmu pri DKA spôsobí, že organizmus sa bude snažiť znížiť hladinu prebytočných kyselín prostredníctvom zvýšeného ventilácie oxidu uhličitého cez dýchacie cesty
Zvýšená únava – Z dôvodu, že glukóza nie je schopná vstúpiť do buniek, organizmus má nedostatok energie, čo sa môže prejaviť vo forme únavy.
Problémy so sústredením – Vysoká glykémia môže poškodiť nervy, cievy a spustiť zápalové procesy čo môže negatívne ovplyvniť kognitívne schopnosti.

Liečba diabetickej ketoacidózy

Pokiaľ Vám bude v nemocnici diagnostikovaná vysoká hladina ketónov v krvi alebo vy sami testovaním zistíte, že môžete mať diabetickú ketoacidózu, potom je nutné vyhľadať čím skôr lekára.

Lekár Vám bude pravdepodobne chemickú nerovnováhu krvi a príčiny DKA liečiť nasledovnými spôsobmi:

Náhrada stratených telesných tekutín

Pri DKA zvyčajne dochádza k veľkej strate tekutín (6 – 9 L), ktoré je nutné najprv doplniť prostredníctvom infúzie vo forme 0,9% roztoku NaCl aby sa zlepšilo prekrvenie orgánov.

Prvých 50% zo straty tekutín sa doplní v priebehu 12 hodín a zvyšná polovica do nasledujúcich 12 až 24 hodín.

Inzulínová terapia

Cieľom doplnenia inzulínu je znížiť vysokú glykémiu, aby sa tak zabránilo príčine, ktorá DKA spôsobuje.

Inzulín sa podáva prostredníctvom infúzie až pokiaľ glykémia neklesne pod 13.3 mmol/L, hladina bikarbonátu nestúpne nad 18 mmol/l a krv už nie je prekyselená.

Po tom, čo sa tieto hladiny vrátia do bezpečnej normy, budete môcť pokračovať v tradičnom podávaní inzulínu.

Podávanie draslíka

Pre DKA je taktiež charakteristická znížená hladina sérového draslíka, ktorá môže viesť k závažným problémom so srdcom a dýchaním.

Pokiaľ sa u človeka s DKA zistí znížená alebo dokonca normálna hladina draslíka, je nutná jeho substitúcia a to 10 – 15 mmol draslíka za hodinu.

Pri nižšej hodnote ako 3,3mmol/L draslíka v sére sa doplnenie draslíka začína na 20 – 30mmol/h.

Hladina draslíka sa má sledovať každé 2 až 4 hodiny a cieľom je udržiavať hladinu draslíka v rozmedzí 4-5mmol/L.

Podávanie bikarbonátu

Podľa Americkej diabetickej asociácie je doplnenie bikarbonátu u pacientov s DKA odporúčané u osobách s pH nižším ako 6,9 alebo vtedy, ak hladina bikarbonátu v sére klesne pod 5 mmol/L.

Substitúcia bikarbonátu prebieha pomocou infúzie až dokým pH bude väčšie než 6,9.

Podávanie fosfátu

Nedostatok fosfátu nastáva pri liečbe DKA akonáhle začne fosfát vstupovať do buniek vďaka inzulínu, ktorý podporuje absorbciu fosfátu do buniek.

V tomto prípade môže hladina fosfátu klesnúť a je nutná jeho substiitúcia.

Fosfát sa dopĺňa pokiaľ jeho hladina klesne pod 0,32 mmol/L alebo pokiaľ sa u pacienta vyskytnú príznaky nízkej hladiny fosfátu ako napríklad srdcová arytmia a ďalšie.

Podávanie magnézia

DKA môže mať za následok taktiež pokles magnézia, čo sa môže prejaviť srdcovou arytmiou, svalovými kŕčmi alebo pocitmi mravenčenia.

Substitúcia magnézia začína v prípade poklesu hladiny magnézia pod 1,8mmol/L alebo pokiaľ sa u pacienta prejavia príznaky spojené s nízkou hladinou magnézia.

Prevencia diabetickej ketoacidózy

Jedným z dôležitých cieľov pri prevnecií DKA je vedieť rozpoznať príznaky cukrovky aby ste mohli začať s liečbou ešte skôr, než DKA začne.

Keďže príznaky DKA sú podobné ako pri cukrovke, môže sa stať, že sa vo vašej krvi začína zvyšovať množstvo ketónov.

Medzi ďalší dôležitý úkon, ktorý vám pomôže všas odhaliť nebezpečie vzniku DKA je pravidelné monitorovanie glykémie a hladiny ketónov v moči.

V dnešnej dobe nie je našťastie nutné stráviť meraním množstvo času alebo pravidelné navštevovanie nemocnice.

Mali by ste si zaobstarať niektorý z kvalitných glukomerov a diagnostické prúžky na analýzu moču.

Ďalšia dôležitá vec je že...

Vynechávanie dávok inzulínu môže rapídne zvýšiť hladinu ketónov a preto by ste sa mali dôkladne oboznámiť o pravidlách dávkovania inzulínu u vášho lekára.

Tu je jednoduché zhrnutie toho, ako sa uchrániť pred vznikom alebo zhoršením diabetickej ketoacidózy.

Zlepšite stravovanie a pridajte pohyb – Cieľom je znížiť hladinu glukózy v krvi, ktorej vysoká hladina vedie k rozvoji DKA a mnohým ďalším problémom. Strážte si množstvo prijatých kalórií a obmedzte rýchlo vstrebateľné cukry. Fyzická aktivita Vám zas pomôže zvýšiť kalorický výdaj a zlepší využitie glukózy.
Dodržiavajte dávky inzulínu – Zvyčajne DKA postihne ľudí s cukrovkou 1. typu pri ktorej je nevyhnutné dodržiavať odporúčané dávky inzulínu lekárom. Nedodržiavanie inzulínovej terapie môže mať vážne následky na vaše zdravie a zhoršiť priebeh liečby DKA.

Uistite sa, že dodržujete čas dávok inzulínu a jeho množstvo, ktoré vám odporučil lekár. Informujte sa u Vášho lekára tiež o tom, ako by ste mali uraviť dávky inzulínu v závislosti na výšku glykémie, fyzickej aktivite a ďalších faktoroch, ktoré ovplyvňujú dávkovanie inzulínu.
Merajte si hladinu ketónov a glykémie – Pravideľný monitoring ketónov a glykémie vám pomôže získať prehľad o vašom zdravotnom stave, aby ste mohli na základe výsledkov podniknúť prípadné kroky, ktoré Vám pomôžu hladiny udržať v norme.

Pozrite si hodnoty v sekcii o diagnostike DKA, ktorá je uvedená vyššie a taktiež dávajte pozor na vašu glykémiu. V prípade, že je vaša glykémia neustále vyššia než 16.7 mmol/L, mali by ste navštíviť čím skôr lekára.

P.S. Na zníženie vysokej glykémie môžete vyskúšať niektoré z chutných receptov pre diabetikov, vrátane 28 dňovej diéty a mnohých rád, ktoré Vá pomôžu zlepšiť vašu hladinu cukru v krvi a tým podporiť liečbu cukrovky. Vyskúšajte skvelé dia recepty, ktoré nájdete len v knihe dia receptov pre diabetikov

Recepty určené pre optimalizovanie hladiny glykémie
Užitočné tipy pre diabetikov a pre ľudí s vysokou glykémiou
Získate ukážkový stravovací plán na 28 dní
Naučíte sa, ako zlepšiť inzulínovú citlivosť
Dozviete sa o pomere zastúpenia potravín pre účely zdravej glykémie
...a mnohé ďalšie známe aj menej známe informácie o potravinách a ich vplyvu na glykémiu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com