Čo je glukomer? 5 najdôležitejších faktorov pri kúpe glukomera

Glukomer je malé zdravotnícke počítačové zariadenie, ktoré vďaka kvapke krvi na testovacom prúžku dokáže zistiť obsah glukózy v krvi. Tu je 5 najdôležitejších

Čo je glukomer? 5 najdôležitejších faktorov pri kúpe glukomera – obsah článku

Čo je glukomer?

Glukomer je malé zdravotnícke počítačové zariadenie, ktoré vďaka kvapke krvi na testovacom prúžku dokáže zistiť obsah glukózy v krvi.

Glukomer sa skladá z troch hlavných častí:

  1. Samotné meradlo
  2. Testovacie prúžky
  3. Lancety, ktoré sa používajú na odobratie krvných vzoriek

Sledovanie hladiny cukru v krvi je dôležitým úkonom pri liečbe cukrovky a pravideľné meranie Vám poskytne celkový prehľad o tom, či liečba naozaj funguje.

Vďaka presným výsledkom môžete vy a Váš lekár lepšie porozumieť vplyvu rôznych faktor na Vašu liečbu a zároveň upraviť podľa týchto výsledkov stravu, cvičenie a celkový liečebný plán.

Všetky tieto zmeny môžu mať výrazne pozitívny efekt na Váš zdravotný stav a môžu Vám pomôcť znížiť riziko rôznych ochorení, ktoré sú často spájané s cukrovkou, ako sú napríklad ochorenie obličiek, očí a nervovej sústavy.

Aj keď existuje veľa spôsobov testovania hladiny cukru v krvi, väčšina z nich sú často finančne a časovo náročné.

Tieto nevýhody sa vďaka glukomeru minimalizovali a teraz môžete získať presné údaje vďaka tomuto malému zariadeniu s mnohými pokročilými funkciami, ktoré Vám pomôžu pri liečbe cukrovky.

V tomto článku sa dozviete dôležité informácie, ktoré vám pomôžu a ušetria mnoho času pri výbere vlastného glukomera.

Vďaka meraniu cukru v krvi pomocou glukomera môžu ľudia odhaliť cukrovku alebo prediabetes ešte skôr, ako sa prejavia vážne príznaky spojené s vysokou glykémiou.

Akonáhle sa zistí pravideľne vysoká alebo naopak nízka hladina cukru v krvi, človek môže okamžite začať konať a vyhnúť sa tak vážnym zdravotným komplikáciám.

 

Ako si vybrať správny glukomer?

Rovnako ako u iných zdravotných pomôcok, tak aj glukomerov je veľké množstvo a líšia sa veľkosťou, dizajnom, cenou a mnohými ďalšími funkciami.

Je preto nutné poznať najdôležitejšie faktory, ktoré vám pomôžu pri výbere toho správneho glukomeru pre vás.

Tu je 5 najdôležitejších faktorov, ktoré by ste pri kúpe glukomera mali brať do úvahy:

 

Presnosť

Presnosť patrí medzi najdôležitejšie vlastnosti glukomeru, pretože práve presné meranie je vlastnosť, ktorú od glukomera potrebujete najviac. Akokoľvek sa táto vlastnosť glukomera môže zdať jasná, na trhu sú aj glukomery, ktoré merajú až s 20 percentnou odchýlkou.

To napríklad znamená, že pokiaľ je vaša glykémia 100mg /dl, tak na nekvalitnom glukomeri sa môžu objaviť výsledky od 80 do 120 mg/dl.

 

Intenzita bolesti

V prípade, že si plánujete merať hladinu cukru v krvi každý deň alebo dokonca niekoľkokrát za deň, tak je veľmi dôležité pri výbere glukomeru zohľadniť aj tento faktor.

Intenzita bolesti pri vpichu bude závisieť od nastavenia dĺžky vpichu lancetou a od jej priemeru. Niektoré glukomery majú lancetu už zabudovanú v sebe, ale niekedy si ju musíte dokúpiť zvlášť.

Čím menší je priemer lancety a hĺbka vpichu, tým menej je vpich bolestivý.

Samozrejme neexistuje lanceta, ktorú by ste vôbec necítili, ale vždy je lepšie vybrať lancetu, ktorej vpichnutie bude najmenej bolestivé.

 

Odber krvi z rôznych oblastí tela

Máte možnosť odmerať hladinu cukru pri odbere vzorky krvi z viacerých častí tela ako sú prsty, lýtko, stehno, rameno alebo ruka?

Hoci odber vzorky z prsta je všeobecným štandardom pri meraní hladiny cukru v krvi, niektoré glukomere taktiež umožňujú vyhodnotenie glykémie pri odbere vzoriek z iných oblastí.

Táto možnosť výberu zlepší komfort pri každom meraní, pretože budete mať možnosť voľby a pokiaľ vám prekáža odber z prsta, budete si môcť vybrať oblasť vpichu, z ktorej je pre vás odber vzorky najviac prijateľný.

 

Pamäť

Ďalšia vec, ktorú by ste mali pri výbere glukomera zohľadniť je to, koľko meraní je schopný glukomer uložiť do pamäte.

Niektoré glukomere dokážu uložiť 15 meraní, zatiaľ čo do iných je možné uložiť 100 alebo dokoca aj 500 meraní.

Väčší počet záznamov Vám umožní sledovať históriu meraní priamo v glukomere bez toho, aby ste si museli jednotlivé meranie ručne zaznamenávať.

Záleží na vašich preferenciách a v neposlednom rade aj na tom, za akú sumu si glukomer chcete kúpiť.

 

Pokročilé funkcie

Niektoré glukomere umožňujú prepojenie s počítačom pomocou USB alebo Bluetooth. Táto možnosť je užitočná v prípade, že chcete svoje merania uložiť do počítača.

Medzi ďalšiu pokročilú funkciu niektorých glukomerov patrí výpočet dávky inzulínu (bolus dávky), ktorá sa aplikuje väčšinou pred jedlom, ale niekedy tiež s jedlom alebo až po jedle.

Tento výpočet dávky inzulínu môže byť obzvlášť dôležitý pre ľudí s cukrovkou 1. typu.

 

Typy a ceny glukomerov

Existuje niekoľko hlavných typov glukomerov, ktoré sa odlišujú veľkosťou, hmotnosťou, cenou a ďalšími parametrami:

 

1. glukomery "všetko v jednom"

Najjednoduchší spôsob odmerania glykémie je pomocou glukomeru, ktorého súčasťou sú testovacie prúžky a lanceta.

Vo všeobecnosti majú takéto glukomery nízku hmotnosť a kompaktný dizajn. Všetko čo stačí spraviť je priložiť prst na zabudovanú lancetu, aplikovať kvapku krvi na zabudovaný a odnímateľný testovací prúžok a stlačiť tlačidlo.

O niekoľko málo sekúnd sa na displeji zobrazia výsledky glykémie. Výhodou je naozaj rýchle meranie glykémie, keďže vďaka zabudovanej lancete a testovaciemu prúžku zvládnete celý postup za niekoľko sekúnd.

Cena glukomerov "všetko v jednom" sa pohybuje približne medzi 35-40 eur

 

2. Kontinuálne glukomere

Kontinuálne glukomere umožňujú nepretržité meranie hladiny cukru v krvi a sú často používaným zariadením na meranie glykémia počas dňa a noci.

Glukomer umožňuje sledovať priemerné výsledky glykémie za posledných 4-6 dní a zároveň vás nijak neobmedzuje pri každodenných aktivitách.

Kontinuálny glukomer obsahuje snímač, ktorý sa umiestni na pokožku brucha ale niekedy tiež ruky a každých 15 sekúnd vyhodností hladinu glukózy pomocou intersticiálnej tekutiny.

Snímač je napojený na zariadenie pripevneného k dolnej časti brucha na ktorom sa následne zobrazia výsledky na displeji.

Priemerné výsledky si môže lekár stiahnuť do počítača a následne vyhodnotiť a použiť na budúcu analýzu.

Cena za kontinuálny glukomer sa pohybuje približne od 800-1400 eur.

 

3. Náramkový glukomer na zápestie

Najnovšie zariadenia na vyhodnotenie glykémie sú glukemere, ktroré pripomínajú náramkové hodinky, avšak namiesto použitia kvapky krvi vyhodnotia hodnotu hladiny glukózy z tekutiny nachádzajúcou sa tesne pod pokožkou.

To znamená, že sa jedná o kompletne bezbolestný spôsob merania hladiny cukru v krvi a vyhodnocovať vašu glykémiu môžete niekoľkokrát v priebehu hodiny.

Zariadenie obsahuje špeciálny senzor pozostávajúci z mikro ihiel, ktoré bezbolestne penetrujú najvrchnejšiu vrstvu pokožky, čím sa umožní analýza intersticiálnej tekutiny.

Niektoré ďalšie náramkové glukometre obsahujú bezdrôtový senzor, ktorý sa umiestni na pokožku brucha a signálom sa spojí s mobilnou aplikáciou. Takto sa dokáže vyhodnotiť dokonca niekoľko rôznych ukazovateľov ako samozrejme glykémia, ale aj tep srdca a počet krokov a to v reálnom čase.

Týmto spôsobom dokážete ľahko sledovať vplyv aktivity a stravy na hladinu cukru v krvi.

Cena za náramkový glukomer sa pohybuje približne v rozmedzí od 500-2000 eur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com